Gastronomie

Kuchyně ostrova je jedním z aspektů naší kultury, která je návštěvníkům obvykle méně známá. Nicméně je velmi zajímavá a může poskytnout velmi příjemné překvapení pro ty, kteří chtějí během své dovolené vyzkoušet něco nového. Základem kanárské kuchyně je jednoduchost, ale také tradice a bohatství rozmanitých chutí. Klima a různá mikroklimata ovlivňují také používání, výběr, druhy surovin a běžných výrobků podle tradičních receptů z kuchyně v souostroví.

Ryby

Ryba je zde vynikající a podle kritika Xavier Dominga je stejně dobrá jako každá ve Španělsku. Jídla jsou obvykle velmi jednoduchá, vařená nebo "sancochado", jak se tady říká - ochucená olejem, octem a feferonkami nebo s "mojo" - typická místní omáčka. Existují různé verze "mojo", ale vždy najdete ji na každém jídelním stole obyvatel Kanárských ostrovů. K dispozici je zelené - koriandrové - mojo a červené nebo pikantní mojo. Nejoblíbenější rybou tady mezi místními lidmi je scaridae s jemným bílým masem, ale i další chutné ryby patří snapper, zubatec obecný a očnatec obecný. Vynikající rybou je tuňák, žijící ve vodách kolem ostrovů. Je chutný smažený i grilovaný. Dále makrela atlantská, sardinky a zejména kranas pestrý (ve španělštině Chicharro), který se stal přezdívkou pro Santa Cruz a potažmo pro celý ostrov. Lidé z Tenerife je známí jako "chicharreros". Jedním z mořských druhů, které si nemůžete nechat ujít je muréna, smažená a křupavá. Bývala oblíbeným jídlem římských císařů a z nějakého důvodu je zanedbaná moderními gurmány. V chladnějších, vlhčích částech ostrova je populární rybí guláš, většinou zahnědlý a zahuštěný "gofio" - moukou a opečenou kukuřicí.

Maso

Co se týče masa, je třeba uvést jídlo s názvem "carne de fiesta" (festivalové maso), které se skládá z kousků okořeněného vepřového. Za své jméno vděčí skutečnosti, že se jedná o jídlo, které se obvykle podává během všech populárních slavností a podává se u stánků a barů během venkovských festivalů. Kozí maso ve všech různých variantách a králík 

v "salmorejo" omáčce, které se stejně jako většina rybích pokrmů podávají s "Papas arrugadas" - brambory vařenými ve velmi slané vodě a podávanými ve slupce z důvodu zachování všech chutí těchto báječných ostrovních odrůd brambor. Ty se objevují ve všech velikostech, texturách a barvách, ale ty nejlepší jsou "bonitas" a především "negras menudas", tmavé na vnější straně, žluté uvnitř a jsou vynikající

Dezerty

Kanárské cukrovinky jsou bohaté a rozmanité, možná proto, že jsou posledním chodem výborného jídla. "Huevos    moles" - vaječný žloutek, cukr, skořice a citrónová kůra, "bienmesabe" - mandlová pasta/omáčka - jsou jen některé  

z typických dezertů Tenerife. Mnoho z těchto dezertů lze podávat s topingem z palmového medu, původem z La Gomera. Získává se vařením šťávy nebo mízy z nejvyšší a nejvíce nepřístupné části palem.

Sýr

Čerstvý kozí sýr se obvykle podává jako předkrm hlavního chodu. Kanárské sýry znovu získávají prestiž a podařilo se jim dosáhnout významných ocenění na posledních mezinárodních výstavách mléčných výrobků. Až do 40. a 50. let, kdy na Tenerife byla velká stáda, se sýr vyráběl z různého množství kravského mléka smíchaného s mlékem kozím a ovčím. V současné době převládá kozí sýr, který může být vyroben ze 100% kozího mléka nebo s přídavkem mléka ovčího, které přidá sýru na krémovitosti. Ačkoli může být někdy zrající nebo uzený, spíše se podává čerstvý, protože má příjemnou chuť, která jej odlišuje od některých evropských kozích sýrů.

Mojos

Mojo, slovo pravděpodobně portugalského původu, je název pro omáčky a dipy typické pro Kanárské ostrovy. Ne všechny se nazývají Mojos omáčky, ale jen ty tradiční, které jsou původem z ostrovů, takže například neexistují majonézové "mojo", ale existuje koriandrové "mojo", které je nejznámější. Někteří ho nazývají zelené "mojo", ačkoli zelená barva pochází z petržele, kterou obsahuje. Dále "colorado" - neboli červené, s hojností papriky a pikantní "mojo" z chilli papriček, ale druhů je mnohem více, včetně těch se šafránem, sýrem a mandlemi.

Gofio

"Gofio" je mouka, která může být vyrobena téměř z každého druhu obilí. Ty se praží a melou, aby vznikla jemná celozrnná mouka. Nejběžnější "gofio" je z pšenice, ale také se vyrábí z kukuřice a cizrny. Také se prodává mouka kukuřično-pšeničná. "Gofio" bylo základní stravou v době, něž španělé dobyli ostrovy. K výrobě používali kamenné mlýny. V současné době se používá jako doplněk k různým jídlům a dokonce se s velkým úspěchem používá  k výrobě dezertů a zmrzliny. Bylo vždy nepostradatelným zdrojem v době nedostatku potravin a do Ameriky jej přivezli emigranti z Kanárských ostrovů. V roce 1990 bylo založeno "Sdružení výrobců gofio Kanárských ostrovů", které úspěšně prosadilo "gofio" a získalo i vlastní značku kvality "Gofio Canario".

Víno

Původ vinic na Kanárských ostrovech, a to zejména na Tenerife, se datuje do doby dobytí královstvím Kastilie. Osadníci převážne kupovali bílé odrůdy vinné révy, vhodné pro výrobu silných vín, která se snadněji skladovala. Odrůdy hroznů, ze kterých se vyráběla méně kvalitní vína, se nazývala "vidueños", zatímco vybraná vína včetně "Malmsey" pocházela z Řecka. Vína vyrobená z této odrůdy byla považovaná za nejlepší na světě a lze je nalézt v nejlépe zásobených sklípcích Starého i Nového světa. "Sack" a "Canary" patří mezi nejlepší z vín Kanárských ostrovů. V 16. a 17. století hrála vína a vinná réva zásadní roli v hospodářství i společnosti Tenerife, dosahujíce svého vrcholu v druhé polovině 16. století v důsledku krize v odvětví cukru. Historici a spisovatelé té doby odkazovali na vína Kanárských ostrovů, včetně Sira Williama Shakespeara prostřednictvím svých postav, jako např. jeho Falstaff, který nazývá "sud Kanárských ostrovů" a Sir Walter Scott ve svém "Ivanhoe". Zdejší víno se též zmiňuje v Shakespearově hře "Henry IV" (část 2, Akt II, scéna IV), ve "Veselých paničkách windsorských" a "Večeru tříkrálovém.

Anglické Navigace Akty druhé polovině S. XVII, ochrana angličtiny do portugalských vín a válka španělské posloupnosti na začátku S. XVIII negativně ovlivnil zahraniční obchod s vínem Malvasia, produkovat značné ztráty v předchozí fázi.

Reakce z Kanárských ostrovů obchodníci s vínem na tuto krizi byl vývoz vína vidueño a "falešné Madeiras" móda podle tohoto vína, která zavádí jako takové v Anglii a anglický Americe. Kanárské proto vstoupil vinné révy barvy v § XVIII, které jsou nezbytné pro vytvoření vína.

Nyní, krátce po bývalé řady historických dobrodružství a obchodních Tenerife vína jsou rekultivace jejich vlastní osobnost a uchytit se jako nejlepší doprovodu kuchyňský ostrůvek. Tenerife má dnes, s vynikající mladých vín a jiných vín, na něž se vztahuje pět označení, které slouží různé oblasti kultury.

Zdroj: www.todotenerife.es